Category Archives: Health

Wednesday morning food news round-up

L.A. Times: Pizza Hut’s P’Zolo takes aim at Subway.

NPR trifles with trifles.

Try some royal jubilee eats with MSNBC.

PBS tenderizes meat.

Lifehacker tells you how to spin healthy food.

Keep your grilling healthy

The question the American Institute for Cancer Research gets most often at this time of the year is, “How can I make my backyard grilling healthier?” Continue reading

Wednesday morning food news round-up

L.A. Times says Americans are eating more whole grains, produce.

CNN serves up a weird-snack quiz.

MSNBC: Bagged lettuce recall spreads.

The Advocate: Companies charged in shrimp scheme.

NPR: Judge finds POM Wonderful claims dubious.

Lifehacker: Fiction = better cooking.

 

Monday morning food news round-up

The Advocate: Researcher hopes to forecast seafood virus outbreaks

Forbes: Researchers insert ‘stop signs’ into food to curb overeating

Time: Does organic food turn you into a jerk?

Seattle Times: App aims to help kids eat healthier

I lunched, I learned at LSU’s LaHouse

Chef David Tiner and his sous chef, Joseph, cook up a Vegetable Risotto at Friday's Lunch & Learn at LSU AgCenter's LaHouse on Gourrier Avenue.

Chef David Tiner and his sous chef, Joseph, cook up a Vegetable Risotto at Friday's Lunch & Learn at LSU AgCenter's LaHouse on Gourrier Avenue.

We had a great time yesterday at LSU’s LaHouse Friday Lunch & Learn. Chef David Tiner from the Louisiana Culinary Institute cooked up a creamy, comforting Vegetable Risotto with fresh vegetables from the house’s garden.

Vegetable Risotto
Serves 4. Recipe is from the Louisiana Culinary Institute.
2 tbls. unsalted butter, divided
1/2 cup onion, diced small
2 cups arborio rice
4 cups hot chicken broth
1/2 cup fresh cut green beans, cut

Continue reading

USDA: Healthier foods actually less expensive

At first blush, it seems that the cheaper foods are the ones that are the worst for you. But a new study by the USDA’s Economic Research Service points out that is only true when the food cost is calculated per calorie.

For an extremely simplified example, there’s about 80 calories in a Granny Smith apple, which sell for around $1.79 per pound. A medium apple is about a third of a pound, so let’s say the cost per apple is 60 cents, or 1.33 calories for a penny. Yes, there’s some rounding here, but bear with me. Now look at a Twinkie. One cake is 150 calories. A ten-pack of Twinkies costs about $5, so that’s 50 cents per cake, or 3 calories for penny. In other words, a penny spent on an apple bought fewer calories (44.33 percent less in fact) than the penny spent on a Twinkie.

This study switches things around. It also compares the price per edible gram and the price per average portion, as well as the cost of meeting the food group recommendations from ChooseMyPlate.gov. With all those things factored in, researchers found grains, vegetables, fruits and dairy foods were in line with “cheap” foods that are high in saturated fats, added sugars and/or sodium, and, in some cases, the healthier food was even cheaper.

Read the full study, chock o’ block full of fancy equations, here.